Colas Hungária Zrt.

Budapest

A fenntartható út

Szoftver a környezettudatosabb útépítésért

Elnyert összeg: 19 000 euró

LIFE

Új korszak küszöbén áll az építőipar: már nem kizárólag a gyors, hatékony és megtérülő munka van fókuszban, egyre inkább előtérbe kerül a fenntartható fejlődés és a környezettudatosság szempontja is. Ebben a szellemben végzi munkáját a Colas Hungária Zrt., amely egy nemzetközi társulás révén 19 000 eurót nyert a LIFE alapból. Az innovatív kezdeményezésről Puchard Zoltán technológiai igazgatóval és Roszik Gábor főtechnológussal beszélgettünk.

2014-ben volt százötven éves évfordulója annak, hogy az első magyar kocsiutat felavatták a budapesti Kristóf téren. Ezzel az európai aszfalttörténet bronzérmét sikerült megszereznie Magyarországnak, csak Svájc és Franciaország előzött meg bennünket. A következő néhány évtizedben a magyar aszfaltútépítés vezető szerepet töltött be Európában, az első világháború idejére például háromszor annyi burkolt szakasz volt Budapesten, mint a Monarchia fővárosában.

Colas Hungária Zrt.
A projektvezetők célja a környezetvédelmi versenyhelyzet elősegítése az útépítési piacon

A világ élvonalából később visszacsúsztunk, de szerencsére létezik ma is olyan szervezet, amely hisz abban, hogy újra vezetővé nőheti ki magát a magyar aszfaltútépítés iparága. Ez a Colas Hungária Zrt. A francia hátterű cég az egész világon jelen van, Kanadától Indiáig működnek leányvállalataik. A hazai Colas csoport országos szinten a legnagyobb útépítési vállalatok egyike, az építkezéseken felül aszfalt-kutatásokat is végeznek. Szívügyük, hogy az általuk kifejlesztett aszfalt-előállítási technológiákat jó minőségben, a környezettudatosság jegyében alkalmazzák, csökkentve az ökológiai lábnyomot. Innen már karnyújtásnyira volt a LIFE SustainEuroRoad projekt, amibe a francia anyacég közvetítésével kapcsolódtak be három országgal együtt. Az ötven százalékos támogatottságú projekt célja, hogy a Franciaországban korábban kifejlesztett környezetvédelmi szoftvert (SEVE Eco-comparateur) továbbfejlesszék és validálják.

Colas Hungária Zrt.
Fotó: COLAS Hungária

Az applikáció képes kiszámolni az útépítés és karbantartás környezeti hatásait, és megmutatja, mennyi szén-dioxidot bocsátanak ki az egyes aszfaltozási technikákkal. A kapott adatok alapján világossá válik, milyen építési módokkal csökkenthető az energiafelhasználás, ami által kevesebb üvegház hatású gáz kerül a légkörbe.

– A Colas Hungária Zrt. a LIFE SustainEuroRoad projektben azt vállalta, hogy a programot egy bizonyos útszakaszon teszteli, pontosítja annak alapadatait, és a magyarországi éghajlati és építési viszonyokra szabva alakítja tovább – fejti ki a program lényegét Roszik Gábor főtechnológus. A szakértő rámutat arra is, hogy nem csak az eszköz fejlesztésére helyezik a hangsúlyt, hanem a kommunikációra is. A Colas a döntéshozók felé is szeretné bizonyítani, hogy egy ilyen szoftverrel valódi környezetvédelmi versenyhelyzetet lehet teremteni az útépítési piacon.

Colas Hungária Zrt.
Roszik Gábor főtechnológus és Puchard Zoltán technológiai igazgató

A projekt 2017 végéig tart, a következő évtől szeretnék széles körben is megismertetni az alkalmazást. De a Colas csoport ennél is hathatósabb eredményt vár. Puchard Zoltán technológiai igazgató kifejti, az aszfaltútépítés jövője nem maga a tevékenység, a gépek és a járulékos költségek, hanem azok a folyamatok, amelyek az építkezés mögött meghúzódnak: az emberi igények teljesítése, a környezet megóvása, a fenntarthatóság bevezetése a köztudatba.

Ha a LIFE SustainEuroRoad projekt céljai teljesülnek, és a környezettudatos aszfaltútépítés paradigmája szépen lassan meghódítja az útépítési szektort, nagy teher kerül majd le a Föld válláról.

˄