Vissza

NYERŐ­MAGYAROK.eu — Az ember a siker mögött

Facing the Gap

Budapest

Nézz szembe az űrrel!

Vannak, akik Európa közelmúltját átlátva úgy látják, az öreg kontinens már rég a permanens válság állapotában van, mások megengedőbbek a múlttal is, a jövőre nézve pedig bizakodóak. Ahány nézőpont, annyi vélemény; a 2012-ben alapított InSite Drama (www.insite-drama.eu) csapatának alapvetése, hogy „napjaink gazdasági válságának hátterében valójában kultúráink krízise áll”. – Ez a krízis kihatással van mind értékeinkre, mind a világlátásunkra, mind a közösségi és társadalmi elköteleződésünkre – mondja Bethlenfalvy Ádám színész-drámatanár, a magyar drámapedagógia nemzetközi szinten is elismert szakértője, trénere.

Insite Drama
Bethlenfalvy Ádám: Napjaink krízise kihatással van a közösségi és társadalmi elköteleződésünkre

A szervezetben társa, Cziboly Ádám mellett két brit szakembernek (Chris Cooper és Ceri Townsend) is fontos szerepe van. – Projektrendszerben működünk, minden projektben más és más hazai és nemzetközi szakemberekkel dolgozunk feladattól függően – magyarázza Bethlenfalvy Ádám. Bármilyen témáról legyen is szó, fókuszuk a változás és az ehhez szükséges megértés elősegítése a drámapedagógia mint művészetpedagógiai módszer segítségével, teszi hozzá. Iskolai drámaprogramokat szerveznek, kutatásokat kezdeményeznek és vezetnek, trénerként közreműködnek társadalmi innovációval foglalkozó programokban.

A 2014-ben Erasmus+ támogatást elnyert projektjük, a Facing the Gap (Szembenézni az űrrel) napjaink kulturális krízisével foglalkozik, színházi neveléssel reagál rá, brit (The GAP Arts Project), máltai (Unifaun Theatre) és kínai (Drama Rainbow) partnerek tapasztalatcseréjét segíti, hogy a tanulságokat aztán fiatalokkal foglalkozó szakemberek számára összegezhessék a résztvevők. Túl vannak számos közös eseményen, tréningen, amelyek közül a budapesti 2015. június végén különösen izgalmasra sikeredett, mondja a magyar projekt- és házigazda. A Trafóban tartott műhelymunka a kínai oktatásról, valamint a drámapedagógia és a színházi nevelés szerepéről szólt a világ legnépesebb országában, ahol különösen érezhető az űr a közeg által tálalt és a megélt valóság között.


A Facing the Gap hozzájárul a magyar szí házi nevelési szakma nemzetközi elismertségéhez.

Cao Xi, a Drama Rainbow szakmai vezetője Yong Zhao Amerikában élő és oktató kínai professzort idézte, aki számtalan cikket, könyvet írt a kínai oktatás ellentmondásosságáról: "Kína az autoriter oktatás tökéletes megtestesülése, amely a világ legjobb vizsgaeredményeit produkálja, és ennek árát sokszínűséggel, kreativitással és tehetséggel fizeti meg." Hozzánk képest nehezített pályán dolgoznak Kínában drámapedagógiai módszerekkel, összegez Bethlenfalvy. A feladat nem kevesebb, mint minél fiatalabb korban összeilleszteni egyént és társadalmat a világ egyik leggyorsabban változó országában.

A kínai példa csak egy a 2016 augusztus végéig terítékre kerülő esetek közül.
– Magyarország egyfajta olvasztótégely, ahol többféle drámapedagógiai irányzat találkozik és rendkívül aktív a hazai színházi nevelési szakma, és a drámapedagógia is – mondja a magyar projektvezető, aki szerint a Facing the Gap is hozzájárul a magyar szakma növekvő nemzetközi elismertségéhez.