BME Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék

A balesetveszély gyorsabb felismerése

PROSPECT: proaktív vezetéstámogatási rendszer a gyalogosok és kerékpárosok védelméért

Elnyert összeg: 173 345 euró

Horizon 2020

A gyalogosok és a kerékpárosok balesetveszélyes viselkedésére figyelmeztető vezetéstámogató rendszert hoznak létre az autósok számára a PROSPECT elnevezésű projektben. A megközelítés abban újszerű, hogy a gyalogosok és kerékpárosok mozgását elemezve, azok váratlan, baleseti kockázatot jelentő mozdulatait elemzi és továbbítja az autók vezetéstámogató eszközének. Az európai konzorcium tagja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszéke; a szakemberek a hallgatókkal közösen budapesti személyi sérüléses közúti baleseteket elemeztek, szituációs vizsgálatokat, viselkedési mintaelemzéseket készítettek.

– Amikor a kerékpárosok és gyalogosok biztonságát vizsgáljuk, általában azt elemezzük, hogy miként tudjuk az ő viselkedésüket, mozgásukat tudatosabbá, biztonságosabbá tenni. Azonban a projektünk megközelítése egészen újszerű: mi nem kifejezetten a védtelen közlekedőknek nyújtunk segítséget, hanem az autósokat szeretnénk előre figyelmeztetni az előttük zajló abnormális mozdulatokra, veszélyhelyzetekre – magyarázza dr. Tóth János, a BME Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszékének vezetője.

A projekt kézzel fogható eredménye egy olyan vezetéstámogató rendszer lesz, ami a normálistól eltérő mozdulatokat, szituációkat próbálja a jelenlegi legjobb vezetéstámogató rendszerekhez képest egy másodperccel korábban, jóval a balesetveszély bekövetkezése előtt észlelni, sőt, be is avatkozni fékezéssel és/vagy kikerüléssel.

Az autóipar legrangosabb szereplőit (Audi, BMW, Daimler, Toyota, Volvo) összefogó konzorcium tagjai nem véletlenül kerestek partneri kapcsolatokat kutatóintézetekkel és egyetemekkel is. Utóbbiak feladata a baleseti statisztikai adatok, konkrét balesetek elemzése és a balesetveszélyes helyszíneken megfigyelhető viselkedési minták feldolgozása. Ezt a munkát végzik az BME tanszékén is. – Először négy különböző ország konzorciumi tagja elkészítette a saját országa baleseti statisztikáinak kielemzését, majd ezeket az adatokat összehasonlítottuk – mondja dr. Juhász János egyetemi docens, a projekt egyik vezető kutatója. Hozzáteszi, az adatokat az egyes országokra jellemző sajátságok miatt nehéz volt összekapcsolni, de sikerült, így a legfontosabb jellemzőket összehasonlították. A magyar tag a KSH adatai alapján, a rendőrség szakmai segítségével 100 kiválasztott budapesti kerékpáros-baleset mélyelemzését készítette el. Ez a fázis főként a láthatósággal, a relatív mozgásokkal és a baleset előtti kockázattal kapcsolatos vizsgálatokra terjedt ki.

BME Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági TanszékA PROSPECT projekt hazai vezetői: dr. Juhász János, dr. Tóth János és Bánfi Miklós Gábor

Következő lépésként a baleseti statisztikából készült hőtérkép (a sűrűsödési helyeket mutatja a baleset kimenetelének figyelembevételével) alapján megállapították, hogy hol vannak azok a góchelyek, ahol sok konfliktushelyzet alakul ki a védtelen közlekedők és az autósok között. A legfrekventáltabb baleseti helyszínekre kamerákat állítottak, a felvételeket pedig kielemezték a hallgatókkal közösen. – Azt vizsgáltuk, hogy az egymással konfliktusba kerülő autósok és védtelen közlekedők milyen tevékenységeket folytattak a konfliktus előtt, közben és után. Olyan mintákat igyekeztünk felfedezni, amelyekből megjósolható, hogy egy adott gyalogos vagy kerékpáros konfliktusba fog-e kerülni az autóssal, és bekövetkezhet-e baleset – magyarázza Bánfi Miklós Gábor, a projekt nemzetközi kapcsolattartója. – Azt is megfigyeljük, hogy milyen az ilyen szempontból normálisnak tekinthető gyalogos és kerékpáros közlekedés, azaz, milyen sémák szerint mozognak azok a védtelen közlekedők, akik esetében nem beszélhetünk konfliktusos helyzetekről.

<
>

Az így kielemzett mintákat használják fel majd a PROSPECT-ben létrehozandó eszköz tanuló algoritmusában, amelyhez a radarszenzorok kialakítását a Continental és a Bosch, a videoszenzorokat a Daimler, a kész fizikai megvalósítást és autókhoz rendelést pedig a nagy autógyártók közösen végzik.

– A tesztelés után a projektet a ténylegesen az autókba kerülő szoftver- és hardverrendszer elkészítése zárja majd. Ez a technika a jelenlegi legjobb rendszerekhez képest egy másodperccel korábban jelezni tudja a veszélyt, fél másodperccel korábban pedig be is tud avatkozni – mondja Bánfi Miklós Gábor.

A spanyol IDIADA által irányított Horizon 2020-támogatású PROSPECT (Proactive Safety for Pedestrian and Cyclists) összköltségvetése majdnem 7 millió euró, amelyből a BME 173 345 eurós közvetlen brüsszeli támogatásban részesült, befejezése 2018 őszén várható.

˄